top of page

זה בסדר לא להיות בתפקוד. זה אפילו ממש הגיוני. בואו נבין למה ומה עדין אפשר לעשות עם זה.

עודכן: 6 בנוב׳ 2023

איך בת או בן אדם מתפקד מצטייר לנו במוח?

עבור רובנו, זה יהיה אדם שדואג לעשות דברים כמו ללכת לעבודה, לטפל במטלות הבית, לדאוג להוציא את הכלב, לבשל אוכל ולאסוף את הילדים מהגן.

במילים אחרות, אדם שדואג למלא את המחויבויות שלו.

מה שרבים מאיתנו שוכחים כשאנחנו חושבים על אותו אדם מתפקד, זה המשאבים בהם הוא משתמש כדי למלא את המחויבויות שלו.

אותו אדם או אישה מצליחים לתפקד לא רק כי הם דואגים לעמוד במחויבויות שלהם, אלא כי הם דואגים למלא את מצבורי המשאבים שלהם:

דברים כמו לנוח, לעשות ספורט, ליצור אומנות, לבלות זמן עם חברה טובה, להתכרבל עם בן הזוג, לעשות מדיטציה, או ללכת לטיפול פעם בשבוע.

כל פעילות שאנחנו מרגישים שממלאת אותנו באנרגיה ועוזרת לנו להרגיש יותר מחוברים לעצמנו.


אז למה כל כך קשה לתפקד בתקופה הזאת?

עומס יתר על משאבים מנטליים ונפשיים מצד אחד,

והפחתה בכמות חידוש המשאבים מצד שני.


למה עומס יתר?

דאגה לשלום היקרים לנו שיושבת כל הזמן בתת מודע, מצב הכוננות לתרחיש מסכן חיים גם אם כרגע הסביבה בטוחה, עיכול השינוי בשגרת החיים והמצב החדש, התמודדות עם חוויות טראומה מכל דרגה שהיא ועוררות רגשית משתנה ומורכבת.

למה הפחתה בכמות המשאבים?

כי גם פעולות שממלאות אותנו באנרגיה, דורשות כמות משאבים מסוימת כדי להצליח לעשות אותן.

תחשבו על כל הפעמים שרציתם לעשות ספורט, אבל לא היה לכם כוח להתחיל. או שממש רציתם לנוח אבל המחשבות על הפרויקט בעבודה לא הניחו לכם. גם במצב שגרה אלו פעולות שדורשות מאיתנו השקעת אנרגיה.


אז מה כן יכול לעזור להרגיש טוב יותר עם רמת התפקוד שלנו?


1. לשנות את הציפיות.

אנחנו לא צריכים להצליח להגיע לתפקוד נורמלי בתקופה הזו. לא היינו מצפים מציפור שתצליח לעוף ישר ובמהירות כשיש סופת רעמים בחוץ. באותה מידה, לא הגיוני לצפות מעצמנו לתפקד עכשיו כמו שתפקדנו בזמן השגרה.


2. לחגוג את מה שכן מצליחים.

ננסה לשנות את הציפיות שלנו מתפקוד נורמלי, ללהצליח לעשות מה שאפשר. כל פעילות שגרתית שאתם מצליחים לעשות כרגע היא הישג. הלכתם לסופר? כל הכבוד! אפשר לחזור הביתה ולחגוג בריקוד על כל האוכל שיש בבית. הייתם בעבודה והצלחתם להשלים משימה אחת? וואו! איזה טירוף שלמרות כל מה שקורה עכשיו הצלחתם להתרכז במשהו מספיק זמן כדי להשלים אותו. הייתם כל היום עם הילדים ושיחקתם וציירתם? לשמור על שגרה עבורם זה הישג שלא יתואר!


3. לחמול לעצמנו כשקשה.

הגיוני שיהיו דברים שלא נעשה עכשיו למרות שאפשר או שהיה כדאי שנעשה, פשוט כי אין לנו את המשאבים לעשות אותם. אם אתם מוצאים את עצמכם במצב כזה ומתחילה לעלות בכם ביקורת עצמית, נסו להסתכל על עצמכם כאילו הייתם החבר.ה הכי טוב.ה שלכם. איך הייתם רוצים שהם ייתיחסו אל עצמם כרגע? זה בסדר לא להצליח לעשות דברים. זה בסדר להרגיש עם זה רע. גם בחוסר תפקוד אנחנו עדין ראויים לאהבה.


4. לא להישאר עם זה לבד.

להתמודד עם כל העומס הרגשי הזה לבד זה קשה. להצליח לעשות דברים שיעזרו לנו להתמודד עם העמוס הרגשי כשאנחנו לבד זה גם קשה. אל תישארו עם זה לבד. מצאו אדם או סביבה בטוחה בה אתם יכולים לפרוק חלק מהעומס הזה ולחדש את מצבורי האנרגיה שלכם. זה יכול להיות שיחה עם אדם שיכול להכיל את התחושות שלכם כמו בן או בת הזוג, או גורם פנייה לגורם מקצועי בין אם זה ליווי קבוצתי או אחד על אחד.לאפשרויות התמכות מול גורם מקצועי לחצו כאן


כותבת:

ענת שמיר, מורה ליוגה ומאמנת חיים אמפתית, מטפלת אלטרנטיבית במבצע הקשב.


70 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page